Ekonomi

AB, Rus elmaslarına yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Konsey Lideri Charles Michel, Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi öncesi basına açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’ya güçlü askeri, siyasi, insani ve mali takviye sağlamaya devam edeceğiz.” Michel, AB ve üye ülkelerin Ukrayna’ya bugüne kadar 70 milyar avroyu aşkın yardımda bulunduğunu söyledi.

AB’nin Rusya’nın önüne geçmek için yaptırım paketleriyle kapsamlı adımlar attığına işaret eden Michel, “Artık yaptırımlardaki yasal boşlukları kapatmaya odaklanmış durumdayız.” dedi.

Rusya’nın kritik malzemelere erişimini engellemeye devam ettiklerini anlatan Michel, yeni tedbirler alacaklarının altını çizdi.

Michel, “Rus elmaslarının ticaretini kısıtlayacağız” ifadesini kullanarak, G7 zirvesinde Rusya’ya yönelik yaptırımların neden gerekli ve haklı olduğunu netleştireceklerini söyledi.

Görüşmede Çin ile ilişkilerin de ele alınacağına işaret eden Michel, “Çin ile istikrarlı ve aktif bir menfaat karşılıklı menfaatimizedir.” değerlendirmesini yaptı.

AB’nin değerlerini ve çıkarlarını korumakta kararlı olduğuna işaret eden Michel, “Ayrılmak istemiyoruz ama bağımlılıklarımızı azaltmak ve riski azaltmak istiyoruz” dedi. söz konusu.

Michel, Çin’in haksız uygulamalarını da ele almaları ve ticari ilişkileri yeniden dengelemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun ev sahipliğinde düzenlenen zirveye ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya liderleri katılıyor.

Zirveye G7 ülkelerinin yanı sıra AB, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya ve Vietnam da davet ediliyor.

habernazimiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu