Ekonomi

Yüksekova, Ayçiçeği Ekimiyle Rakiplerine Meydan Okudu

Yüksekova’da ayçiçeği yetiştiriciliği

Ayçiçeği merkezi doğudan Tekirdağ ve Edirne’ye rakip oluyor.

HAKKARI – Hakkari’nin Yüksekova ilçesi, ‘Üreten Yüksekova’ sloganıyla gerçekleştirilen ayçiçeği ekiminde Tekirdağ ve Edirne’ye rakip oldu.

Yüksekova Ziraat Odası’nın son dönemde her bölgenin toprağına farklı ürün vermesi çiftçileri oldukça memnun etti. Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen, ‘Verimli bir Yüksekova için’ sloganıyla yola çıkarak ilçenin tarım alanlarını üretime kazandırdı. Önce pancar ekimiyle başladı, ardından patates, biber ve domatesle devam etti ve son olarak ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki Demirkonak Köyü’nde 10 dönüm araziye ayçiçekleri dikti.

‘Verimli bir Yüksekova için yola çıktık’

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen, tek amacının ilçeye hizmet etmek olduğunu belirterek, “Bugün Yüksekova’da ilk kez ayçiçeği üretimi yapıyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte güzel işler yapıyoruz. Çünkü biz Yüksekova’da verimli bir sloganla hareket ediyoruz, “Yüksekova’nın her karış toprağını üretime kazandıracağız. Şimdiye kadar sadece yonca ve buğdayla sınırlıydılar. Yüksekova’nın kendi kendine yetebilmesinin yanı sıra çevre ilçelerin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek alanlarda üretim sağlayacağız. Çiftçilerimiz de bize güzel destekler veriyor. Yüksekova’yı tekrar üretime kazandıracağız.” Renkli farklı çalışmalarımızla ilçemizi zirveye taşıyacağız. Bugüne kadar hep klasik yöntemlerle hareket ettik. Ancak bundan sonra el ele verip ışıklar içinde Yüksekova’mıza sahip çıkacağız. Çiftçilerimiz korkmadan topraklarını açabilsinler diye bilimin gereğini yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu